Od 1. julija 2025 obvezna predložitev evidence obračunanega DDV in evidence odbitka DDV (KIR_KPR)
Objavljeno 11. avgusta 2025
Objavljeno 15:00
Po dodatnem preverjanju in usklajevanju s Furs-om glede zapisa izdanih dobropisov, ki so definirani kot “popravki” in se poročajo v sklop B za obrazca RP-O in Poročilo 76.a člen, podajamo sledečo informacijo. Taki dobropisi se za potrebe RP-O in Poročilo 76.a člen obravnavajo kot popravki (enako kot do sedaj), medtem ko se za novi evidenci KIR_KPR poročajo kot redni dokumenti (OBRAVNAVA1) in ne kot popravki (OBRAVNAVA2). Posledično take dobropise v KIR poročamo kot “OBRAVNAVA1”. Pogoj je verzija datuma 11.8.2025 ali novejša.
Objavljeno 7:50
V programu Glavna knjiga je pri pregledu KIR_KPR na ekran oziroma grid, omogočen ogled prilog oziroma skenov računov. Tekom tedna bo enaka rešitev na voljo tudi v programu Knjiga prometa.
Oba programa sta pri izvozu KIR_KPR v excel za interne potrebe dobila možnost izvoza podatkov brez praznih stolpcev.
Objavljeno 6. avgusta 2025
V večjem obsegu smo dopolnili in razširili navodila, tako da pozivamo vse uporabnike k “poletnemu” branju. Sprememb je veliko, poročanje novo za vse udeležence, odprtih pa tudi še nekaj nejasnosti glede vsebine poročanja. V izogib kolapsu na relaciji Uporabnik – Vasco – Furs, vas prosimo, da pred klicem ali pisanjem maila na Vasco ali Furs podporo, morebitne težave ponovno preverite v samih navodilih. Bodite pozorni na samo vsebino KIR_KPR, ker vsebine ne določa/knjiži program, ampak uporabnik. Pred tokratno izdelavo obrazca DDV-O in s tem KIR_KPR si obvezno naložite zadnjo aktualno verzijo programa Glavna knjiga. S prvo oddajo novih evidenc ne odlašajte na zadnji dan, da ne bo prišlo do neljubih časovnih zagat.
Objavljeno 9. julija 2025
Objava FURS-a glede vpogleda ter možnosti uvoza DDV evidenc.
Obveščamo vas, da je na Vpogledih dodan nov vpogled ”DDV-Evidenci”. Po kliku na ”DDV-Evidenci” se odpre nova stran z vpogledi:
- Evidenci obračunanega DDV in odbitka DDV: pregled zadnjih oddanih evidenc za določeno obdobje,
- Poslani evidenci obračunanega DDV in odbitka DDV: pregled vseh poslanih evidenc z njihovimi statusi,
- Uvoz evidenc: možnost uvoza evidenc na eDavke.
Objavljeno 4. julija 2025
Dopolnjena navodila za:
- carinski postopek 42/63,
- v dodatni prilogi navodila FURS-a za ročni uvoz KIR_KPR.zip na eDavke,
- mnenje in navodilo glede knjiženja računov/položnic iz programa Solaw/Vrtec.
Objavljeno 18. junija 2025
V luči prihajajočega poročanja novih evidenc KIR_KPR, smo pripravili prva splošna navodila. Navodila se bodo dopolnjevala vsaj do prve dejanske oddaje v mesecu avgustu.