V meniju 1.1.5.2. se nahaja možnost priprave poračuna za zamenjavo plačnega razreda. Izberemo zaposlenca, kateremu želimo pripraviti poračun plače, nato vnosno masko potrdimo s F9 Potrdi.
Prikažejo se shranjeni obračuni za izbranega zaposlenca, s tipko enter ali dvoklikom odpremo posamezen obračun.
Na obračunskem listu preko gumba F3 Podatki delavca spremenimo vrednost polja (Z380) Plačni razred FDMN (z napredovanji) in potrdimo s F9 Potrdi.
Obračun z novim plačnim razredom poženemo s tipko F2 Obračun plače, ki ga nato shranimo preko F9 Shranitev. Pojavi se okno kamor program vpiše stare zneske v minus in nove v plus. Če je s poračunom vse v redu, ga shranimo s F9 Shranitev.
Če potrebujemo poračun za več mesecev, postopek ponovimo za željene mesece. Pripravljene poračune lahko pregledujemo v meniju 1.1.5.3.
V meniju 1.1.5.4. se nahaja prenos poračunov v obračunske liste v meni 1.2.
Prenesen poračun med aktivne obračune izgleda takole:
Priprava poračuna je možna za obračune od vključno 2016 dalje. Poleg poračuna plačnega razreda je mogoče poračunati tudi »napake« pri ostalih postavkah. Recimo, da smo pri plači za avgust obračunali »Letni dopust«, morali pa bi »Boleznina v breme delodajalca«. Torej bomo pri pripravi poračuna popravili obstoječ, shranjen obračun tako, da bomo obračun enostavno pretipkali in popravili postavko dopusta na boleznino. Povedano drugače, na pripravi poračuna lahko popravljamo, dodajamo in brišemo posamezne VP-je, enako kot pri rednem obračunu. Pripravo poračuna lahko vedno prekinemo s tipko ESC Izhod. Poračun lahko izplačamo ločeno ali skupaj z rednim obračunom, predvsem odvisno od konkretne vsebine poračuna in tega kaj je dopustno ravnanje za potrebe eDavkov ter Ispap-a.
Pri izplačilu poračuna je potrebno paziti na nastavitve v meniju 1.3. Obračunavanje oz. na nastavitve znotraj gumba F4 Posebnosti. V vrstico Formula za znesek se poleg obstoječe formule B401+B402 doda vse tiste VP-je, ki smo jih uporabili pri poračunu. Posledično bi formula lahko izgledala B401+B402+B9+B19+B145+B169+B220+B279. Če je poračun samo za en mesec, potem formule ni potrebno dopolnjevati. Druga vrstica Formula-dohodki brez prisp. je siva, neaktivna. V vrstico Na koliko mesecev vpišemo število mesecev za katere izplačujemo poračun. Če je izplačilo poračuna samo za en mesec, podatka ni potrebno vpisovati. V vrstico Prištejem plačo, ki je ažurirana dne (1) vpišemo datum ažuriranja zadnje izplačane plače. Če je izplačilo poračuna skupaj s tekočo plačo, potem se datuma ne vpisuje. V vrstici Če ni osnove za davek, potem … imejmo označeno opcijo Davek računam po minimalni stopnji (16%). Spodaj v zadnjih dveh vrsticah pa nobene kljukice.
Poročanje REK-O obrazca
Načeloma lahko poračun izplačate skupaj z redno plačo in bo program kreiral REK-O z Vrsto dohodka 1001. Bolj smotrno in pravilno je ločeno izplačilo, torej ločen obračun. Posledično morate v meniju 5.6, zavihek 3. REK in sicer v vrstici Vrsta REK1 za izplačilo plač na vrednost 4 – Izplačilo plač za daljše časovno obdobje (poračun) (REK1 VD-1098). Nikakor ne pozabite na ponovno korekcijo tega parametra in sicer najbolje takoj po ažuriranju oziroma shranitvi poračuna.
Pri ločenem izplačilu je potrebno vedeti, da je na eDavkih omejitev oddaje Rek obrazca VD-1098 na koledarsko leto. Najbolj klasičen poračun je poračun zaradi napredovanja in ta se načeloma nanaša na obdobje december predhodnega leta do maj tekočega leta. Rek obrazca s takim obdobjem ni mogoče oddati na eDavke. Posledično je treba poračun razdeliti v dva obračuna, en obračun samo za mesec december predhodnega leta in nato ločen obračun za mesece tekočega leta.
Pri oddaji Rek obrazca v meniju 1.5.2 v vrstico Obrazci za obdobje od_do vpišite vrednost prvega in zadnjega meseca poračuna.
Pri kreiranju ISPAP datoteke v meniju 1.6.F. v polju Brez seštevanja enakih VP-jev obvezno izberite opcijo 2-Brez seštevanja enakih VP-jev za vsa obdobja.
Poračun nadomestil zaradi izplačila RDU - SPJS Uporaba lastnih sredstev